PL EN DE
Menu

Granulaty miedzi, brązu i mosiądzu: co warto o nich wiedzieć?

granulat

Granulaty metali powstają na drodze recyklingu i wytwarzane są z surowców oddanych do ponownego przetwórstwa. Wiele metali może być przetwarzanych wielokrotnie bez utraty właściwości. Granulaty z miedzi, brązu i mosiądzu powstają w toku specjalnych procesów technologicznych, dzięki czemu uzyskiwany surowiec jest wolny od zanieczyszczeń i może zostać przekazany do zakładów produkcyjnych. Recykling jest tańszy niż wydobycie i przyczynia się do ochrony naturalnych zasobów oraz ograniczenia powierzchni wysypisk.

Granulat miedzi

Miedź elektrolityczna powstaje poprzez odkładanie cząstek zawierających jony miedzi w procesie przetwórstwa elektrochemicznego. Stosowane są separatory prądów wirowych oraz stoły densometryczne. Granulaty metali cechują się czystością i wysoką zawartością pierwiastka – w przypadku miedzi jest to aż 99,99%, a zatem granulat idealnie nadaje się jako domieszka do odlewania stopów, przy czym temperatura topnienia wynosi 1084 stopni Celsjusza. Najwięcej miedzi pozyskuje się ze starych sprzętów elektronicznych, rur i kształtowników oraz przewodów.

Granulat brązu

Brąz nadaje się do odlewania w systemach zamkniętych, a proces topienia jest czysty, a więc na tyglu pozostaje niewielka ilość zanieczyszczeń. Granulat brązu nadaje się także do obróbki mechanicznej. Powstają z niego między innymi druty i blachy. Brąz topnieje w temperaturze około 980 stopni Celsjusza i ma gęstość 8,88 g/m3. Twardość odlewu wynosi 156 HV.

Granulat mosiądzu

Mosiądz topnieje w temperaturze około 900 stopni Celsjusza, a granulat ma gęstość 8,43 g/cm3. Gotowy odlew zyskuje twardość na poziomie 101 HV, a więc jest niepodatny na zginanie i łatwy w polerowaniu. Mosiądz odlewniczy zawiera pierwiastki cynku. Mosiądz najczęściej odlewany jest metodą traconego wosku w zamkniętych i otwartych komorach odlewniczych i nadaje się do odlewania z kamieniami.

Wróć do bloga

© Hermex 2021 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione

Wczytywanie...