PL EN DE
Menu

Przetwórstwo złomu od A do Z

złom

Pierwszym etapem przetwórstwa złomu jest jego zbieranie i segregacja. Złom pochodzi zarówno z przemysłu, jak i z gospodarstw domowych. Obejmuje on odpady metalowe, takie jak stal, żelazo, miedź, aluminium czy cynk. Istotne jest, aby na tym etapie dokładnie oddzielić poszczególne rodzaje metali, gdyż wpływa to na efektywność procesu recyklingu oraz jakość uzyskanych surowców wtórnych.

W Polsce funkcjonuje wiele punktów skupu złomu, które zajmują się zbieraniem i segregacją odpadów metalowych. Pracownicy tych miejsc są odpowiedzialni za ocenę jakości złomu oraz jego przygotowanie do dalszego przetwarzania.

Przygotowanie złomu do recyklingu

Po zebraniu i posegregowaniu złomu następuje etap jego przygotowania do recyklingu. Obejmuje on między innymi oczyszczanie metali z zanieczyszczeń, takich jak farby, oleje czy tworzywa sztuczne. W zależności od rodzaju metalu stosuje się różne metody oczyszczania, takie jak płukanie wodą, obróbka cieplna czy mechaniczna.

Następnie złom jest kruszony na mniejsze fragmenty, co ułatwia jego transport oraz przetwarzanie w kolejnych etapach. W przypadku niektórych metali, takich jak aluminium czy miedź, konieczne jest również mielenie odpadów, czyli rozdrabnianie na drobne cząstki.

Procesy metalurgiczne

Oczyszczony i rozdrobniony złom trafia do zakładów metalurgicznych, gdzie poddawany jest procesom pozwalającym na odzysk metali. W zależności od rodzaju surowca stosuje się różne technologie, takie jak redukcja, elektroliza czy pirometalurgia.

W przypadku stali i żelaza najczęściej stosowaną metodą jest redukcja w piecach łukowych lub piecach indukcyjnych. Proces ten polega na stopieniu złomu w wysokich temperaturach i oddzieleniu metali od zanieczyszczeń. Następnie uzyskany stop jest formowany w pręty, blachy czy inne wyroby gotowe do dalszego wykorzystania.

Miedź, aluminium czy cynk odzyskuje się zazwyczaj poprzez proces elektrolizy. Złom jest rozpuszczany w kąpieli elektrolitycznej, a następnie metale są wytrącane na elektrodach pod wpływem prądu elektrycznego. Uzyskane surowce wtórne mają wysoką jakość i mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle.

Wróć do bloga

© Hermex 2021 kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów zabronione

Wczytywanie...